Upoznajemo zavičaj

UDŽBENICI ZA 2017./18.

Novosti i press kutak :: Novosti :: Vijesti
21.05.2018.
Scientix webinar: „An introduction to Scientix and eTwinning“
U sklopu Scientix 3 projekta u utorak, 22. svibnja 2018. godine, u 18.00 sati održat će se webinar pod nazivom „An introduction to Scientix and eTwinning“.

16.05.2018.
CARNET otvorio pet Regionalnih obrazovnih centara širom Hrvatske
Gradovi Varaždin, Zagreb, Osijek, Rijeka i Split od danas su bogatiji za nove, moderne Regionalne obrazovne centre (ROC-eve). Centre je otvorila Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET u sklopu provedbe pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“, a vrijednost ove investicije iznosi 3,6 milijuna kuna.

16.05.2018.
Objavljeni su pobjednici CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“. Na natjecanje je bilo prijavljeno 16 scenarija, a tri najbolja scenarija koja su osvojila Robotsko kazalište lutaka dolaze iz Kamenice, Petrinje i Siska.

15.05.2018.
15. svibnja 2018. godine prestaje s radom usluga e-Knjižnica
Obavještavamo sve korisnike CARNET-ove usluge e-Knjižnica da ista dana 15. svibnja 2018. godine prestaje s radom. Svi sadržaji prebačeni su u Edutorij odakle su i dalje dostupni svima zainteresiranima.

04.05.2018.
Kineska delegacija u posjetu CARNET-u
U četvrtak 3. svibnja 2018. godine u prostorijama CARNET-a održan je sastanak s kineskom delegacijom BAST-a (Bejinig Assoociation for Science and Technology) iz glavnog grada Pekinga.

ETWINNING PROJEKT "LETS BE E-CITIZENS" U PŠ PLEŠIVICA
Autor: Administrator , 9. 3. 2017.

Jedan od eTwinning projekata u kojem ove nastavne godine aktivno sudjeluju učenici 1.,2. i 4. razreda PŠ Plešivica je projekt „Lets be e-citizens“. Cilj projekta je da učenici nizom aktivnosti razvijaju digitalne kompetencije s naglaskom na suradnju i sigurnost na Internetu.

Predstavljanje projektnih partnera

Tijekom studenog 2016.g. upoznali smo projektne partnere s kojima ćemo surađivati tijekom nastavne godine.

To su:

- 2.r. OŠ Brodarica iz Šibenika

- 6.r. OŠ Pujanka iz Splita

- 1.a i 1.b razred OŠ Rabindranath Tagore iz Madrida (Španjolska)

- OŠ Vuk Karadžić iz Pirota (Srbija)

- Dječji vrtić Plagiari (Grčka)

- 3.r. OŠ Caio Giulio Cesare ( Italija)

Svoju školu i učenike predstavili smo kratkim filmićem izrađenom u alatu Toondoo.

Božićne čestitke

Tijekom prosinca izradili smo božićne čestitke i objavili ih na Padlet plakatu te na taj način čestitali Božić članicama projekta.

Zvjezdana Kurtalj's Slidely by Slidely Slideshow

Rudolfova pjesma

Izradili smo od kolaža Rudolfove rogove i naučili pjevati Rudolfovu pjesmu na španjolskom jeziku, te smo je i otpjevali učenicima 2. razreda OŠ Brodarica tijekom videokonferencije.

Obilježavanje španjolskog nacionalnog praznika Dana mira (30.1.)

Pridružili smo se vršnjacima u Madridu, u obilježavanju španjolskog nacionalnog praznika-Dana mira, 30. siječnja.

Rezultat suradnje je slikopriča pod naslovom Računalni virus Dobrica. Tekst priče je skupni rad učenika jedne škole, a ilustracije su rad njihovih projektnih partnera.

Kako se početkom veljače obilježava i Dan sigurnijeg interneta, slikovnica nam je poslužila i za temu sigurnosti na internetu.

Book titled 'Računalni  virus ,,Dobrica'''Read this free book made on StoryJumper

Dan sigurnijeg interneta

6. i 7. veljače aktivnostima na satu razrednika, likovne kulture i na INA Mali informatičari, pridružili smo se obilježavanju Dana sigurnijeg interneta 2017.

Radionicom "Igre prije interneta" saznali smo koje su igre igrali naši roditelji, bake i djedovi, prabake i pradjedovi. Mnoge od igara i mi se igramo ali smo saznali i za neke koje su u današnje vrijeme pomalo zaboravljene, kao "Čep-kros", "Tri drvca", izrada frulica i lukova i strijela od vrbe...Zaključili smo da su se prije djeca više družila i boravila na svježem zraku nego mi danas.

Raspravljali smo  na koje sve načine nam Internet pomaže u svakodnevnom životu, o pravima korištenja podataka, našim digitalnim tragovima, pristojnom ponašanju na internetu ali i o opasnostima, od virusa koji mogu oštetiti naša računala do raznih oblika nasilja na internetu. Uključili smo se i u projekt kojeg je organiziralo udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije „Dan sigurnijeg interneta 2017.“ te sudjelovali u online kvizu kojeg je ove godine rješavalo više od 15 000 učenika.

Made with Padlet

Izrada loga projekta

Na satu likovne kulture osmislili smo i izradili logo projekta, koji je na online glasovanju dobio najviše glasova i izabran je za logo projekta Lets be e-citizens. Izrada loga je bio grupni rad svih učenika. Nakon razgovora što je logo i kako bi najjednostavnije prikazali projekt u kojem sudjelujemo, došli smo do ideje.

Ispružene ruke, položene jedna preko druge, znak su međusobnog prijateljstva i suradnje. Na svakoj se ruci nalazi zastava države koja u projektu sudjeluje.

Svaki je učenik opcrtao svoju ruku na kolaž papiru i zalijepio je na papir. Prazne dijelove smo popunili rečenicom "Lets be e-citizens" - nazivom projekta.

Kroz aktivnosti biranja loga projekta,  aktivno i odgovorno smo odlučivali, poštujući pravila glasovanja. Naš glas smo dali logu OŠ Pujanke iz Splita.

Rječnik projekta

Sudjelovali smo u izradi rječnika projekta. Učenici su na svom jeziku izgovarali riječi razvrstane u četiri grupe ( pozdravi, škola, digitalno građanstvo i suradnja). Sa zanimanjem smo pratili nastanak rječnika, a potrudit ćemo se naučiti ih izgovarati na engleskom, talijanskom, španjolskom i grčkom jeziku.

Do kraja nastavne godine čeka nas još niz aktivnosti u kojima ćemo s veseljem sudjelovati jer želimo biti odgovorni e-građani i dati svoj doprinos projektu u kojem sudjelujemo!