170 godina škole u Cvetkoviću
Autor: Administrator , 5. 12. 2023.

Škola stara novu povijest stvara bila je glavna misao i ideja vodilja obljetnice 170 godina školstva u školi Cvetković. Školu je u njenim davnim početcima pohađalo oko pedeset učenika što je bilo od velike važnosti za selo u ono vrijeme. Sakupljanjem i analizom podataka, starih 100 godina, fotografija i dokumenata, učiteljice i učenici uz pomoć roditelja, baka i djedova ali i sumještana, priredili su nadasve zanimljivu izložbu za mještane i roditelje naših učenika.

Kako bi današnje generacije bile upoznate sa tradicijom koju Cvetković kao selo nosi već godinama, učenicima su kroz razne radionice približeni tradicija, kulturna baština, ali i običaji. Spomenut ćemo radionicu fanjki u kojoj je učenicima demonstrirana priprema cvetkovačkih fanjki, a glavne uloge preuzele su prabake i bake naših učenika: Ljubica Šubar, Dragica Batušić, Ljiljana Perlić, Branka Šubar, Nada Dikšić i Biserka Šimanović.

Predstavljanje narodne nošnje Cvetkovića preuzela je gospođa Marina Klopović koja je svojim anegdotama iz školskih dana uvelike razveselila i zaintrigirala učenike. Nadovezujući se na radionicu o cvetkovačkim nošnjama spomenut ćemo i radionicu o šlinganju koju je održala Gordana Semper i djeci predočila važnost šlinganja u ono vrijeme. Objašnjavajući proces izrade muštra, korištenje indigo papira te ukrašavanje kućanstava šlinganim detaljima u djeci je probudilo interes za istim.

Kustosica muzeja, Jelena Škrabe, muzejskom zbirkom upotpunila je bogatstvo izložbe te smo uz pomoć iste uspjeli izložiti ispitne krasopisnice, stare školske klupe, pisanke, zlatnu knjigu pohvala, pribor kojim se nekada pisalo i računalo te mnoge druge muzejske predmete koji potječu upravo iz naše škole. Uz trud oko izložbe, Jelena je svojom radionicom o povijesti školstva održala učenicima zanimljivo predavanje koje je obuhvatilo gotovo sve generacijske promjene od davnina pa sve do danas.

Vrijedne, kulturno osviještene i savjesne učenice koje su nedavno napustile našu školu upriličile su radionicu pod nazivom O cvetkovačkom kraju u kojoj su prikazale život svoga sela nekada te ispričale brojne crtice iz života svojih baka i djedova te su izvele tradicionalnu cvetkovačku pjesmu.

Ponukani širokim spektrom riječi zavičajnog govora koje ne čujemo u svakidašnjem govoru izradili smo i zavičajni rječnik kojeg možete vidjeti na ovo poveznici.
Povijest školstva u Cvetkoviću objedinile smo, uz pomoć profesora Marija Samarina, u brošuru.

Učenici su snimili i intervju s učiteljicama te smo ga prikazali u videu. Njihova razmišljanja o školi i radu škole te ideje o budućnosti školstva izmamila su brojne osmijehe.

Dan škole i proslavu 170 godina postojanja i rada škole u Cvetkoviću proslavili smo prigodnom priredbom na kojoj su nastupili učenici naše škole, djeca skupine “Mačkice” iz DV Radost, Puhački orkestar DVD-a Cvetković i pomladak puhačkog orkestra te KUD “Cvijet”.

Na kraju, no ne manje važno, spomenuti ćemo kako naša škola danas ima organiziranu nastavu produženog boravka koji svojim radom djeluje već 15 godina.  Možda naizgled mala, ali srcem velika, naša škola danas broji 86 učenika u 4 razredna odjela u kojima je zaposleno 8 učiteljica. Svojim strpljivim trudom i radom, učenici i učiteljice, i dan danas brinu se da škola bude ono što je nekada i bila - mjesto obrazovanja, odgajanja i odrastanja, ali i mjesto dječjeg smijeha i veselja.

Fotografije s radionica možete vidjeti ovdje.

Fotografije s proslave možete vidjeti ovdje.