Upoznajemo zavičaj

UDŽBENICI ZA 2017./18.

Novosti i press kutak :: Novosti :: Vijesti
20.11.2017.
CARNet i Algebra potpisali Ugovor o nabavi usluge izrade obrazovnih sadržaja i provedba edukacija u sklopu projekta ''e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)''
U srijedu, 15. studenoga 2017. godine potpisan je “Ugovor o nabavi usluge izrade obrazovnih sadržaja i provedba edukacija u sklopu projekta ''e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)''.

17.11.2017.
Danas se obilježava 25. rođendan interneta u Republici Hrvatskoj
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet, Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva u petak, 17. studenoga 2017. godine obilježavaju 25 godina interneta u Republici Hrvatskoj. Svečanost se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

15.11.2017.
CARNetu i Srcu dodijeljene Povelje Republike Hrvatske
Odlukom predsjednice Republike Hrvatske gospođe Kolinde Grabar Kitarović, Hrvatskoj akademskoj i istraživačkoj mreži – CARNet i Sveučilišnom računskom centru (Srce) Sveučilišta u Zagrebu dodijeljene su danas Povelje Republike Hrvatske.

10.11.2017.
Završio CUC 2017, najveća nacionalna konferencija o obrazovanju
U Dubrovniku je danas zatvorena 19. CARNetova korisnička konferencija CUC 2017 – najveća konferencija o obrazovanju u Republici Hrvatskoj. Gotovo 1.100 sudionika, od čega 650 učitelja, pratilo je CARNetovu konferenciju koja se ove godine održala pod nazivom “Povezani znanjem (… 25 godina)“.

08.11.2017.
Počeo CUC 2017
Danas, 8. studenoga 2017. godine u hotelima Valamar Lacroma Dubrovnik i Valamar President Dubrovnik počinje 19. CARNetova korisnička konferencija CUC 2017.

POKRENUT GLOBE PROJEKT
Autor: Administrator , 10. 2. 2011.

Početkom ove školske godine naša škola je ušla u GLOBE program.
GLOBE (Global Learning and Observations for Benefit the Environment = Cjelovito učenje i opažanje za dobrobit okoliša) znanstveno je obrazovni program, namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola, koji u svom neposrednom okolišu obavljaju različita mjerenja, primjerena svojoj dobi i interesima te mogućnostima škole.

Prikupljeni se podaci, putem Interneta unose u jedinstvenu svjetsku bazu podataka. Mjereći i opažajući značajke okoliša u istraživačkom području škole, učenici upoznaju i na neposredan način doživljavaju svoje okruženje, upoznaju znanstvene metode mjerenja, prikazivanja i tumačenja podataka, povezuju školska znanja s praktičnim i terenskim radom te razvijaju osjetljivost i pozitivan odnos spram okoliša.
Rezultati učeničkih mjerenja i praćenja niza parametara iz okoliša više od 18 000 uključenih škola iz stotinjak zemalja cijelog svijeta, slijevaju se u jedinstvenu GLOBE bazu podataka. Toj otvorenoj datoteci može pristupiti svaki posjetitelj GLOBE web stranica (http://www.globe.gov). Ona je na raspolaganju sudionicima programa GLOBE, ali i svim posjetiteljima Interneta.

Uvođenje programa GLOBE regulirano je međudržavnim sporazumom potpisanim od strane nositelja programa iz SAD i predstavnika hrvatske vlade. Zemlja-partner obvezuje se provoditi program u svojim školama, na način koji sama odabere, ali poštujući strogo propisane protokole mjerenja što je nužno zbog vjerodostojnosti i usporedivosti mjerenja. Uključene škole pojedine zemlje komuniciraju s nositeljima programa posredstvom imenovanog državnog koordinatora. Tečajeve za uvođenje i osposobljavanje nastavnika – voditelja programa GLOBE, mogu voditi samo instruktori s certifikatom ovjerenim od glavnog direktora Međunarodnog programa GLOBE. Obuku nastavnika – voditelja programa GLOBE u Hrvatskoj organizira Agencija za odgoj i obrazovanje.
U našoj školi voditeljica ovog programa je profesorica biologije i kemije Nikolina Ribarić.

Ciljevi programa GLOBE
• podizanje ekološke svijesti na globalnoj razini
• osposobljavanje učenika za mjerenja i opažanja koja će pridonijeti boljem znanstvenom razumijevanju našeg planeta
• omogućavanje učeničke suradnje s uvaženim znanstvenicima i stvaranje mreže koja povezuje cijeli svijet u jedinstvenu zajednicu s opredjeljenjem djelovanja za dobrobit okoliša
• obogaćivanje i nadopunjavanje postojećih nastavnih programa prirodoslovlja, geografije, matematike i informatike te primjenom suvremenih tehnologija, ostvarivanje većih učeničkih postignuća na tim područjima.

U hrvatskim se školama program GLOBE ostvaruje poglavito kao izvannastavna aktivnost najmanje jedne grupe učenika, koja obavlja redovita mjerenja i kompjutorski unos prikupljenih podataka. Dio periodičkih mjerenja i opažanja, a posebno njihova tumačenja i teoretska podloga, mogu se vezati uz redovite ili izborne programe pojedinih predmeta.

Učenički, odnosno školski projekti izrasli iz programa GLOBE, najviša su razina njegove obrazovne komponente. Oni potiču dublje razumijevanje i analizu dobivenih rezultata, povezivanje i primjenu temeljnih školskih znanja u rješavanju konkretnih problema u svojoj sredini, kroz njih se razvija prosuđivanje i ostvaruje istraživački, djelatni i multidisciplinarni pristup učenju, unapređuje se vještina komuniciranja i vježba timski rad.

Hrvatski program GLOBE ima svoju web stranicu na adresi: http://www.sssbjt.hr/globe/index.htm