HOTEL ZA KUKCE I ŠKOLSKI VRT
Autor: Administrator , 26. 10. 2021.

U sklopu Eko-bio programa "Livada iz sna" koji je Kreativni studio Zvrk u suradnji s jaskanskim Ogrankom Matice hrvatske i Kazalištem Škrabe počeo provoditi ovoga proljeća, proteklog tjedna održane su uspjele akcije u Svetom Ivanu Zelini i Jastrebarskom.
Pod stručnim vodstvom Silvije Kolar-Fodor, predsjednice udruge Biovrt – u skladu s prirodom, vodeće stručnjakinje za biovrtlarstvo u Hrvatskoj i šire, pored dvije škole u Zagrebačkoj županiji zahvaljujući Zvrku postavljeni su hoteli za korisne kukce, uz koje je posađeno bobičasto voće, cvijeće i ljekovito bilje.

U prostoru naše škole akcija je održana u četvrtak, 21. listopada, a u njoj su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda: Mladi tehničari koje vodi Ivan Sirovica, Mali knjižničari predvođeni knjižničarkom Sandrom Marković Čukoić, Likovna grupa i prof. Ivana Strmečki Vučina, ekipa Školskog vrta koju vode Kaja Blažević i Matea Hofer, Eko skupina predvođena učiteljicom Anom Topolnjak te glumice i glumci Kazališta Škrabe.

Zašto se postavljaju hoteli za kukce?

Silvija Kolar-Fodor kaže: "Više od 70 posto populacije kukaca proteklih je godina izumrlo, a korisni kukci izuzetno su važni za naš opstanak i oprašivanje hrane koju jedemo. Zbog moderne gradnje kuća i zgrada kukci više nemaju slamnate i drvene krovove u kojima mogu živjeti, a jako im šteti i poljoprivreda koja koristi otrove za špricanje usjeva. Zbog toga, ako želimo preživjeti, moramo kukcima pomoći, osiguravajući im nastambe u kojima će moći izleći svoja jajašca. Naši hoteli za kukce prvenstveno su namijenjeni solitarnim pčelama koje ne žive u košnicama, a glavni su oprašivači hrane te bubamarama koje se hrane lisnim ušima."

Mladi Zelinčani i Jaskanci uz novopostavljene hotele za kukce posadili su borovnice, maline, ribizle, jagode te drugo bobičasto voće, a sve to moći će se degustirati već krajem ove školske godine. Uz hotele je posađeno cvijeće i ljekovito bilje koje će također privući korisne kukce, a oni će pritom oprašiti i obližnje voćnjake.

Hotele za kukce izradili su učenici 3. razreda – smjer stolari iz Srednje škole Dragutina Stražimira u Svetom Ivanu Zelini uz pomoć svojih nastavnika Branimira Horvata i Danijela Burine.

Silvija Kolar-Fodor nije krila zadovoljstvo uspjehom održanih radionica i velikim trudom i interesom djece i mladih koji su u njima sudjelovali: "Ovakvim programima stvaramo trajne edukativne sadržaje u školama koji će dugi niz godina i za više generacija biti tu da uče o očuvanju bioraznolikosti. Veliko hvala Kreativnom studiju Zvrk na pozivu i povjerenju u moj rad, veliko mi je zadovoljstvo i radost raditi ovakve radionice."

Za sve koji su sudjelovali u akcijama udruga Biovrt – u skladu s prirodom osigurala je poklone – vrećice sjemena cvijeća za privlačenje korisnih kukaca i brošuru "Očuvajmo biorazzznolikost".

Iz Zvrka su akciju vodile Klementina Škrabe i Marija Špikić, a posebne zahvale za uspješno provedene akcije predsjednica Kreativnog studija Zvrk Klementina Škrabe upućuje ravnateljici Sanji Sertić te profesorici Ivani Strmečki Vučina koja se izuzetno založila kako bi se sve odvijalo na najbolji mogući način. Održavanje programa pomogla je Zagrebačka županija.

Akcija postavljanja hotela za kukce i sadnje školskog vrta također se izvrsno uklopila u naš školski projekt Etnobotanika našeg zavičaja.

Fotografije naših aktivnosti možete vidjeti ovdje.