OKRUGLI STOL O VIŠEJEZIČNOSTI POVODOM DANA EUROPE
Autor: Administrator , 12. 5. 2021.

Nekoliko godina unazad redovito smo na razini aktiva stranih jezika naše škole obilježavali Dan Europe. Ove godine nas je taj datum zatekao u online nastavi pa uobičajene aktivnosti u razredu nisu bile moguće. No, ove godine sam imala čast prisustvovati i govoriti na okruglom stolu organiziranom u kontekstu obilježavanja Dana Europe s temom Višejezičnost i učenje stranih jezika u kontekstu hrvatskog obrazovnog sustava.

U organizaciji Hrvatske udruge učitelja i profesora njemačkog jezika i Hrvatske udruge profesora francuskog jezika ovom skupu nazočili su važni govornici, a između ostalog  Njegova ekselencija veleposlanik Republike Francuske, gospodin Gaël Veyssiere, Njegova ekselencija veleposlanik SR Njemačke, gospodin dr.Robert Klinke, te predstavnica Europske komisije iz Bruxellesa, gđa. Kristina Cunnigham koja trenutno obnaša dužnost predsjednice Europske uprave za obrazovanje, mlade, sport i kulturu.

Među govornicima skupa bili su i predstavnici hrvatskih sveučilišta, ravnatelji škola te udruge poslodavaca.

Prema izvješću Europske unije, Hrvatska se nalazi u sredini europskog prosjeka po ostvarivanju višejezičnosti u sklopu obrazovnog sustava, te ostavlja puno prostora za pomake na bolje.

Poznavanje stranih jezika je, prema standardima Europske unije jedna od osam temeljnih kompetencija za cjeloživotno obrazovanje, a ovom prilikom sam saznala kako će se od 2025. godine u sklopu redovitih PISA procjena znanja provjeravati i pismenost učenika na stranom jeziku.

Gospođa Drobac- Kern iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje je prezentirala podatke o konkretnim potrebama znanja stranih jezika na našem tržištu rada. Njihovi podaci pokazuju da je trenutna potreba za prof. njemačkog, francuskog i talijanskog jezika veća nego što imamo takvih nezaposlenih profila  na tržištu rada. Nadalje, naglasila je da osim visokoobrazovnih stručnjaka s poznavanjem stranih jezika, tržište rada ima potrebu za profilima sa srednjom stručnom spremom koja osim engleskog govori barem još jedan strani jezik i to najviše u području turizma, trgovine, ekonomije, građevine i IT sektora.

Drugim riječima, visokoobrazovni profili sa znanjem dva strana jezika pronalaze posao i prije završetka studija, dok srednjoj stručnoj spremi poznavanje još jednog stranog jezika osim engleskog pruža prednost prilikom traženja posla te u pravilu garantira veće primanja.

Cilj ovog okruglog stola bilo je konkretnim i argumentiranim primjerima približiti našem MZO-a potrebe za promjenama u trenutnom sustavu obrazovanja, koje se za sada nažalost ne vodi kao ostale zemlje ekonomski napredne Europe i šire premisom da su najkorisnija ona  znanja koja se mogu najbolje unovčiti.

Naša škola osim obveznog učenja engleskog jezika nudi učenicima i mogućnost učenja talijanskog i njemačkog jezika te time opravdano spada među škole koje njeguju višejezičnost, a ovim putem sam imala priliku upoznati predstavnike resornog ministarstva na organizacijske poteškoće s kojima se susrećemo (ne samo u našoj školi)  prilikom izvedbe nastave drugog stranog jezika koje su zbog trenutne epidemiološke situacije dodatno otežane. Vjerujem kako bi se uz poboljšanje istih još više učenika odlučilo na rano učenje drugog stranog jezika te time osiguralo bolje reference prilikom daljnjeg školovanjazapošljavanja.
Prema riječima državnog tajnika, g. Tomislava Paljaka, prilikom izrade Nacionalnog plana razvoja sustava obrazovanja od 2021.-2027. godine biti će razmotreni i uvaženi prijedlozi izneseni na današnjem okruglom stolu.

Profesorica Marija Galović