NAŠI „FIZIČARI“ NA STROJARSKOM I PROMETNOM FAKULTETU
Autor: Administrator , 23. 5. 2017.

Ovog četvrtka, 18. svibnja, Marko Sirovica, Klara Razum, Ema Mahovlić, Ana Braje, Lucija Hodak, Marko Miletić i Lovro Bubanović, naši osmaši i ponajbolji mladi fizičari, posjetili su  Fakultet strojarstva i brodogradnje te Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

Cilj posjete je bio prikazati učenicima kako u stvarnom životu mogu upotrijebiti znanja iz fizike, prikazati što je aktualno u području primijenjenih znanosti  te koje im se mogućnosti nude kako bi lakše odabrali svoje buduće zanimanje. Posjetu su organizirali izv.prof.dr.sc. Milan Vrdoljak ( FSB Zagreb), dr. sc. Tomislav Stipančić (FSB Zagreb) te mr. sc. Davor Franjković (FPZ Zagreb).

Na Fakultetu strojarstva i brodogradnje učenici su posjetili Laboratorij za projektiranje izradbenih i montažnih sustava gdje su upoznali robotske sustave koji se koriste u industriji. Dr. sc.

Tomislav Stipančić ih je upoznao s najnovijim trendovima i zahtjevima u stvaranju takvih robotiziranih sustava, a učenicima je bilo posebno zanimljivo upravljati jednim takvim robotskim sustavom.
Na istom Fakultetu primio nas je i izv.prof.dr.sc. Milan Vrdoljak, predstojnik Zavoda za zrakoplovno inženjerstvo, koji je pojasnio glavne značajke vojnih aviona tipa MiG kakve trenutno koristi Hrvatska vojska.

Mr. sc. Davor Franjković primio je i vodio obilazak kroz osam laboratorija koji su dio Fakulteta prometnih znanosti, a nalaze se na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj. U Laboratoriju za kontrolu zračne plovidbe učenici su upoznati sa radom kontrole leta, u Laboratoriju za sigurnost željezničkog prometa upoznali su načine rada željezničke sigurnosne signalizacija te promatrali simulaciju prolaska vlaka na liniji Karlovac –Zagreb (Glavni kolodvor) što im je bilo posebno zanimljivo.
Potom su posjetili  Laboratorij za razvoj i primjenu informacijsko-komunikacijskih pomoćnih tehnologija gdje su upoznali naprave koje studenti izrađuju kako bi olakšali snalaženje u prostoru osobama s oštećenjem vida. Posjetili su i Laboratorij za modeliranje i optimiranje informacijsko-komunikacijskih mreža i usluga te Laboratorij za sigurnost i forenzičku analizu informacijsko-komunikacijskog sustava  gdje su naučili da sve što je jednom objavljeno na internetu ostaje trajno na internetu te iako su neki sadržaji obrisani, uz određenu tehnologiju, netko može doći do željenih informacija. Učenici su posjetili i Laboratorij za aerodinamiku gdje im je prezentiran rad zračnog tunela, jedinog u Hrvatskoj, a posebno zanimljivo je bilo saznati nešto više o bespilotnim letjelicama koje su učenici imali prilike vidjeti u letu.
U Laboratoriju za inteligentne transportne sustave upoznali su se sa mobilnim robotom čiji senzori pomažu u kretanju prostorom.

Posjeta je bila sadržajna i zanimljiva te je svaki učenik mogao pronaći nešto za sebe što bi ga zanimalo. Uz to što je posjeta bila poučna bila je i zabavna o čemu se možete uvjeriti i sami na fotografijama u prilogu. Zahvalni smo organizatorima na trudu i gostoprimstvu.

Voditeljica puta bila je profesorica fizike Irena Peruš.

Slike možete vidjeti ovdje.